Docenianie ma znaczenie. Widzimy to każdego dnia w naszych zespołach, potwierdzają to także badania. W roku 2020, w badaniu HRM Institute, pracownicy stwierdzili, że docenianie w pracy jest jednym z najważniejszych atrybutów marki pracodawcy (94% wskazań), zaraz po dobrej atmosferze (95%). Docenianie w firmie motywuje pracowników do dalszej pracy (77% wskazań), zwiększa ich zaangażowanie (58%), podnosi samoocenę (48%), a także sprawia, że czują, że ich praca jest dostrzegana (68%) – tak wynika z raportu Siła doceniania 2022. W Wieltonie zależy nam, aby pracownicy czuli satysfakcję z pracy i często słyszeli słowo „DZIĘKUJĘ”. Co robimy, aby tak się działo?
Edukacja kluczem do sukcesu
Budując kulturę doceniania w Wieltonie, zaczynamy od osób bezpośrednio odpowiedzialnych za motywowanie pracowników – czyli od przełożonych. W 2022 roku przeprowadziliśmy spotkania, podczas których zaprezentowaliśmy wyniki ogólnopolskich badań na temat doceniania i pokazaliśmy, jak przekłada się ono na utrzymanie pracowników i zwiększenie ich poczucia satysfakcji z pracy. Nie zapomnieliśmy także o części warsztatowej, bo dobrze wiemy, że praktyka jest świetnym uzupełnieniem teorii. Dla każdej z grup przygotowaliśmy zestaw tzw. kudosów – krótkich pochwalnych haseł, które odnosiły się do naszej wizji, misji i wartości. Zachęciliśmy uczestników do wręczania ich sobie nawzajem i mimo początkowej nieśmiałości, ostatecznie uczestnicy chętnie wymieniali się kartami z pochwałami. Niepewność i sceptycyzm w stosunku do udziału w zadaniu nie zaskakują – docenianie nie płynie w DNA polskich firm. Na szczęście coraz więcej organizacji dostrzega jego wartość i inwestuje w rozwój kultury zauważania i chwalenia.
Nieustanne usprawnienia komunikacji
Szkolenia i spotkania warsztatowe to inicjacja działań. Celem jest jednak trwałe wpisanie doceniania w codzienność Wieltonu. Chcemy, żeby pracownicy widzieli swoją wartość – zarówno indywidualnie, jak i jako zespołu. Wprowadzamy działania usprawniające komunikację wewnętrzną. Każdy pracownik ma dostęp do aplikacji MyWielton, która zawiera aktualne informacje na temat firmowych inicjatyw.
Dzień Doceniania Pracownika
„2000” – to liczba, za którą kryją się pracownicy z wielu stanowisk. To między innymi spawacze, lakiernicy, montażyści, planiści, konstruktorzy, inżynierowie, osoby odpowiedzialne za działania BHP, księgowość, administrację, technologię, a także kadra zarządzająca. Wielton to różnorodne środowisko pracy – są wśród nas kobiety i mężczyźni, osoby tuż po studiach i osoby, które wkrótce przejdą na emeryturę. W naszych zakładach słyszymy kilka języków i dialektów! Niezwykle istotne jest dla nas tworzenie miejsca pracy, w którym każdy czuje się komfortowo, a także dialog oparty o szacunek i zaufanie.
Korzystamy z wielu możliwości akcentowania słowa „DZIĘKUJEMY!”. Jedną z nich jest Dzień Doceniania Pracownika – pomysł Boba Nelsona, amerykańskiego mówcy motywacyjnego, który wprowadził to święto w 1995 roku, zauważając, jaką siłę ma docenianie i jak mocno wpływa na jakość wykonywanych obowiązków. Jesteśmy dumni, że udało nam się przygotować tak wiele działań dla pracowników i mamy nadzieję, że ten dzień trwale wpisze się w kalendarz firmowych wydarzeń. – Dzień Doceniania Pracownika to doskonała okazja, aby nasza wdzięczność wybrzmiała jeszcze mocniej. Życzę wszystkim, by stał się czasem, gdy zatrzymamy się na chwilę i docenimy tych, z którymi pracujemy na co dzień – mówi Joanna Cesarz, Dyrektor Działu HR.
Dziękujemy wszystkim pracownikom za zaangażowanie, dobrze wykonaną pracę, terminowość, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, tworzenie jakościowych produktów, budowanie dobrej atmosfery i wzorową współpracę w zespołach!