Kursy przygotowujące do pozyskania prawa jazdy kat. C+E, chociaż są czaso- i kosztochłonne, nie gwarantują zdobycia wszystkich umiejętności, potrzebnych do wykonywania zawodu kierowcy ciężarówek. Jedną z przewodnich idei akcji Profesjonalni Kierowcy, jest podnoszenie kwalifikacji osób posiadających uprawnienia tej kategorii. Gospodarzem ostatniej edycji wydarzenia, odbywającej się w Wieluniu, była firma Wielton.
Profesjonalni kierowcy to rozpoznawalna w branży kampania, ukierunkowana na rozwijanie kompetencji kierowców ciężarówek. Odbywający się w jej ramach cykl, zarówno praktycznych, jak i teoretycznych szkoleń, od lat pozwala uczestnikom wypracowywać właściwe nawyki za kierownicą oraz poszerzać umiejętności z zakresu obsługi zestawu pojazdów ciężarowych.
Pomimo, że kierowcy C+E od lat plasują się w czołówce najbardziej deficytowych zawodów w Europie, to brak doświadczenia osób trafiających na rynek pracy, może stanowić problem przedsiębiorstw transportowych, co dostrzegają branżowe firmy i pomysłodawcy akcji.
„Podczas szkoleń profesjonalnych kierowców, wraz z naszymi partnerami, uczymy osoby posiadające kategorię prawa jazdy C+E, jak bezpiecznie i prawidłowo korzystać z samochodów ciężarowych. Jest to idea, która ma przede wszystkim promować zawód kierowcy, ale też dostarczać najlepiej przeszkolonych kierowców na rynek transportowy” – mówił podczas wydarzenia Piotr Werner – Product Digital Marketing Manager Volvo Trucks Poland.
Inicjatywa Volvo Trucks Poland szybko zyskała uznanie i od lat przyciąga i jednoczy uznane marki, pośrednio lub bezpośrednio związane z transportem, jak Continental Opony Polska, Shell, PKO Leasing czy ERGO Hestia. Od czterech edycji, partnerem Profesjonalnych kierowców jest także Wielton, który współorganizował ostatnią odsłonę wydarzenia w Wieluniu.
Prototypowa naczepa częścią zestawu szkoleniowego
Koncepcja promowania rozwoju branżowej wiedzy wśród kierowców, uzupełniona dodatkowo o zajęcia praktyczne, odbywające się na najnowszych pojazdach, dobrze koresponduje z polityką Wieltonu. Tworzenie bezpiecznych, wysokiej jakości produktów, zapewniających kierowcy spokój, a przedsiębiorstwu transportowemu pewność użytkowania, wpisują się w firmową filozofię. Jednocześnie rozwój technologii i dynamika zmian w produkcji pojazdów sprawiają, że raz nabyta wiedza powinna być stale aktualizowana, choćby ze względu na wprowadzenia nowych rozwiązań i systemów, zwiększających bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i przewożonego towaru.
Działając w tym duchu, do udziału w szkoleniu oddelegowaliśmy prototypową naczepę DRY MASTER, rozwijającą linię produktów naczep furgonowych. To produkt wykorzystujący sztywną zabudowę, przeznaczoną do przewozu towarów wartościowych lub podatnych na uszkodzenia. Prototyp, wraz z nowym ciągnikiem siodłowym od Volvo stanowił zestaw szkoleniowy, na którym uczestnicy akcji mogli doskonalić umiejętności z zakresu bezpiecznej i ekonomicznej jazdy w ruchu drogowym. Dodatkowo w programie kursu była także prezentacja dotycząca rozmieszczenia i zabezpieczenia ładunku na naczepie plandekowej.
Szkolenie kierowców i Factory Tour
Uczestnicy akcji zostali podzieleni na mniejsze grupy, tak by jednocześnie mogły odbywać się cztery, zróżnicowane tematycznie, szkolenia. Oprócz, wspomnianego wyżej kursu praktycznego prowadzenia zestawu pojazdów ciężarowych w ruchu ulicznym, organizatorzy przewidzieli również stanowisko, na którym odbywały się warsztaty z postępowania w sytuacjach awaryjnych, gdzie kursanci mogli spróbować swoich sił przy zmianie koła, czy zakładaniu łańcuchów. Program Profesjonalnych kierowców uzupełniało szkolenie teoretyczne oraz plac manewrowy, gdzie ćwiczono różne warianty parkowania.
ZOBACZ RELACJĘ:
Obecność w Wieluniu uczestników, organizatorów i partnerów akcji Profesjonalni kierowcy, była dla nas doskonałą okazją do zaproszenia przedstawicieli mediów branżowych. Dla dziennikarzy, w trakcie trwania warsztatów dla kierowców, zorganizowaliśmy factory tour po głównym zakładzie produkcyjnym, który w okresie pandemii przeszedł bezprecedensową modernizację. Dzięki przebudowie fabryki i reorganizacji procesów, zwiększona została wydajność zakładu, pozwalająca obecnie na produkcję 16 000 pojazdów rocznie i planowanie zwiększenia produktywności do 22 000 w roku 2022.
Zwieńczeniem całodniowego programu wydarzenia było oficjalne podsumowanie i wręczenie certyfikatów dla uczestników, którzy już we wrześniu będą mogli wziąć udział w kolejnej odsłonie cyklu. Tym razem Profesjonalni kierowcy spotkają się na Torze Jastrząb, koło Radomia.
Wszystkie osoby, które są zainteresowane udziałem w Akcji zapraszamy na stronę internetową: www.profesjonalni-kierowcy.pl