Ekspansja Wieltonu na Półwyspie Iberyjskim

Inwestycja w udziały spółki Guillén Desarrollos Industriales S.L to kolejny kamień milowy w ekspansji Grupy Wielton. Zakup szóstego największego producenta naczep i przyczep w Hiszpanii otwiera nowe perspektywy rozwoju działalności w zachodniej części Europy.

Rok 2021 Grupa Wielton zakończyła mocnym akcentem inwestycyjnym, podpisując 23 grudnia umowę o zakupie 80% akcji Guillén za ok. 4,6 mld euro.

125-letnie doświadczenie

Guillén Desarrollos Industriales S.La to w regionie Półwyspu Iberyskiego uznana marka. 600 produkowanych rocznie przyczep i naczep klasyfikuje spółkę jako szóstego największego producenta pojazdów użytkowych w Hiszpanii. Produkcja na takim poziomie pozwala jednocześnie na osiąganie rocznych przychodów w wysokości ponad 16 milionów euro.

Kluczowy dla inwestycji był stan zasobów Guillén. Firma posiada park technologiczny, dający możliwość rozwoju produkcji w kolejnych latach. Perspektywiczna jest również infrastruktura handlowa z portfelem klientów,  wypracowanymi kanałami dystrybucji i realizowanymi kontraktami. Hiszpański producent funkcjonuje na rynku od 125 lat, posiadając więc nieocenione doświadczenie i zaufanie rynku. O wartości Guillén stanowią także posiadane know how, patenty, znaki towarowe, licencje czy zasoby kadrowe, dające gwarancję płynnego prowadzenia działalności.

Dwuetapowa transakcja

Zakup udziałów Guillén został zaplanowany w sposób strategiczny, z uwzględnieniem wymagań zrównoważonej inwestycji. Podpisana umowa zakłada wykup w pierwszym etapie 80% udziałów spółki za kwotę, która precyzyjnie zostanie określone po audycie wyników finansowych za cały 2021 rok, ale prognozowana jest na około 4,6 miliona euro. Inwestycja finansowana jest z środków własnych i gwarantuje utrzymanie bezpiecznego poziomu zadłużenia Grupy Wielton.

Porozumienie uwzględnia możliwość wykupu pozostałych 20% w roku 2026, w modelu earn-out, za kwotę, która zostanie obliczona na podstawie wskaźnika: 6,5 x EBITDA Guillén za rok 2025. Bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia zabezpieczają również ustalenia dotyczące długoterminowego najmu parku technologicznego na okres dziesięciu lat z opcją późniejszego pierwokupu.

3 kontynenty, 35 krajów

Zbilansowana inwestycja idzie w parze z szeroko zakrojonymi planami rozwojowymi. Według przyjętych założeń Guillén zajmie strategiczne miejsce w strukturach Grupy Wielton, co najmniej w kilku obszarach. Lokalizacja spółki umożliwia kontynuację  sprawdzonego rozwiązania, wprowadzania produktów Wieltonu na nowe rynki z wykorzystaniem silnych, lokalnych marek. Daje jednak równocześnie szerokie możliwości ekspansji handlowej w Hiszpanii i Portugalii. Własna placówka na Półwyspie Iberyjskim pozwoli także na zoptymalizowanie kosztowe procesów dystrybucji pojazdów na południe Francji czy północ Afryki.

Sama spółka Guillén w ciągu najbliższych lat ma w konsekwentny i znaczący sposób zwiększać w najbliższych latach wydajność produkcyjną i wartość przychodów. Przyjęte cele zakładają osiągniecie do 2025 roku efektywności wytwórczej na poziomie 1 600 pojazdów rocznie, co powinno przełożyć się na ok. 38 milionów euro przychodu.

Ekspansja na zagraniczne rynki to Wietonie ciągły, nieprzerwany proces. Jako polski producent, rozwijamy swój międzynarodowy potencjał już dziś zaliczając się do liderów branży. Nasze produkty sprzedawane są już w 35 krajach na trzech kontynentach.

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na Newsletter

Otrzymuj najnowsze treści ze świata Wieltonu

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Wielton S.A., Newslettera na podany adres e-mail lub numer telefonu za pośrednictwem moich urządzeń telekomunikacyjnych, w szczególności takich jak laptop, telefon, smartfon zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Wielton S.A., informacji handlowych zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, w celu otrzymywania na podany adres e-mail Newslettera Wielton S.A.*

* Administratorem danych osobowych jest Wielton S.A., z siedzibą przy ul. Rymarkiewicz 6, 98-300 Wieluń. Dane udostępnione w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności

Polecamy

Polecamy